Dofinansowano z Programu LIFE+ i NFOŚiGW
w ramach projektu LIFE11 ENV/PL/444 OZERISE

Organizator:

Zespół ds. energetyki słonecznej
forum@ieo.pl
tel. 48 22 825 46 52 wew. 107

Instytut Energetyki Odnawialnej
tel./fax 48 22 825 46 52
48 22 875 86 78

Ozerise

OZE w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach

"Odnawialny" Blog

Start Rynek OZE Badanie rynku Kolektory słoneczne
Badanie i analiza rynku kolektorów słonecznych w Polsce PDF Drukuj

W przypadku źródeł ciepła z OZE, najpopularniejsze są kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wg danych IEO, dotychczas sprzedano w Polsce ok. 1.6 mln m2 kolektorów słonecznych. W 2013 roku sprzedaż kolektorów słonecznych w Polsce wyniosła ponad 274 tys. m2, co oznacza spadek  o ok. 9 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Rynek kolektorów słonecznych jest największym rynkiem energetyki prosumenckiej w Polsce. W ciągu ostatnich 5 lat rozwijał się bardzo dynamicznie i zanotował wzrost o ok. 75 proc. Pod względem wielkości (powierzchni) rocznie instalowanych systemów  należy do jednych z największych w Europie. Z roku na rok przybywa nowych producentów kolektorów słonecznych i dostawców urządzeń, ale jednocześnie w warunkach wysokiej konkurencji, część firm oferujących kolektory zaprzestaje ich sprzedaży lub zmienia profil działalności.

 

Rysunek . Sprzedaż kolektorów w Polsce w latach 2000-2013, źródło IEO

Rysunek . Sprzedaż kolektorów w Polsce w latach 2000-2013, źródło IEO

 

Cel badania

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) prowadzi od 11 lat, w sposób ciągły, badania rynku kolektorów słonecznych w Polsce. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczać zawsze aktualne dane o sytuacji rynkowej, działających firmach i przedsiębiorstwach oraz o trendach rozwojowych wśród odnawialnych źródeł energii.

Wyniki corocznych badań rynku sektora energetyki słonecznej termicznej publikowane są w postaci syntetycznego raportu „Rynek kolektorów słonecznych w Polsce” (zobacz streszczenie zeszłorocznego raportu). Zbiorcze wyniki badań udostępniane są także wszystkim zainteresowanym przez stronę internetową Instytutu oraz za pośrednictwem kilkudziesięciu mediów w Polsce oraz czasopism i portali zagranicznych. Ponadto przekazywane są również do: Głównego Urzędu Statystycznego, Komisji Europejskiej, Międzynarodowej Agencji Energetycznej IEA, Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Energetyki Słonecznej ESTIF, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Urzędu Regulacji Energetyki oraz innych centralnych organów administracji państwowej w Polsce celem wykorzystania ich w bieżących pracach.

 

Metody badania

  • Firmy które wyraziły zgodę na udział w badaniu poproszone zostaną o wypełnienie ankiety w wersji elektronicznej.
  • Czas nadsyłania wypełnionych ankiet upływa z dniem 15 marca 2015 roku.
  • Na podstawie zebranych danych, IEO opracuje raport dla sektora kolektorów słonecznych,
  • W raporcie umieszczone zostaną logotypy firm, które udostępniły dane dotyczące sprzedaży kolektorów słonecznych
  • W ubiegłym roku współpracowaliśmy z następującymi firmami: Bachus, Biawar, Caldoris, Ecojura, ENSOL, GALMET, Hewalex,  Skorut, Soleko, Solver, Stiebel Eltron, Sunex, Tisun, Watt, Vaillant, Viessmann.
  • Pełna wersja raportu zostanie udostępniona firmom, które wzięły udział w badaniu.
  • Wersja syntetyczna raportu będzie publikowana w magazynach, periodykach, czasopismach i portalach współpracujących z IEO.
  • Wyniki, analizy i wnioski płynące z tegorocznego badania rynku kolektorów słonecznych zostaną przedstawione podczas VIII Forum Energetyki Prosumenckiej, które odbędzie się w dniach 12-13 maja 2015r. w Warszawie.

 

Do udziału w badaniu rynku zapraszamy producentów i dystrybutorów kolektorów słonecznych. Badanie statystyczne rynku prowadzone jest w oparciu o umowy poufności przekazywanych informacji.

 

Jak wziąć udział w badaniu?

Aby przystąpić do badania, należy wysłać swoje zgłoszenie na adres:

Anna Santorska Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ,

Aneta Więcka Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel. 22 825 46 52

W odpowiedzi zwrotnej otrzymają Państwo: list przewodni, umowę o zachowaniu poufności jak również link do wersji elektronicznej ankiety. Wypełnione ankiety należy przesłać na adres podany w piśmie przewodnim.

Zapraszamy do udziału w badaniu!

 

Raport Rynek fotowoltaiczny w Polsce – raport rynkowy oraz bazy danych urządzeń, firm i inwestycji PV

Raport Rynek kotłów i urządzeń na biomasę w Polsce – raport, bazy kotłów i urządzeń na biomasę i baza firm

Rynek kolektorów słonecznych w Polsce 2015 – raport rynkowy oraz bazy danych urządzeń i firm